To, że zęby tracą kolor, jest naturalne. Z czasem przebarwieniu ulega zarówno szkliwo, jak i tkanka kostna. Wpływa na to wiele czynników, m.in. higiena jamy ustnej oraz stosowana dieta. Biały uśmiech można przywrócić za pomocą zabiegu wybielania zębów. Proces ten można przeprowadzić w gabinecie oraz w domu – poznaj skuteczne i bezpieczne metody wybielania zębów.
Pozbycie się kamienia nazębnego – pierwszy etap do bielszego uśmiechu
Usunięcie kamienia nazębnego to pierwszy krok do odświeżenia i rozjaśnienia swojego uśmiechu. Chociaż nie należy on do zabiegów estetycznych, to skutecznie eliminuje kamień, osad i płytkę nazębną, które mogą prowadzić do stanów zapalnych dziąseł, chorób przyzębia czy nieprzyjemnego zapachu z ust. W efekcie zęby stają się gładsze i nieco jaśniejsze.
Przed przystąpieniem do procesu wybielania ważne jest zadbanie o kondycję zębów. W tym celu warto udać się do stomatologa, by sprawdził, czy w jamie ustnej nie ma ognisk próchnicy, ubytków oraz innych przeciwwskazań do zabiegu. Jeśli zęby są całkowicie zdrowe, można je wybielić bez obaw o konsekwencje zdrowotne.
Domowe sposoby na wybielanie zębów – czy są skuteczne?
Wiele osób pragnących osiągnąć piękny, biały uśmiech decyduje się na wybielanie w domu za pomocą różnych preparatów – naturalnych mieszanek ziół, środków spożywczych czy z wykorzystaniem gotowych zestawów do wybielania dostępnych w drogeriach i aptekach. To błąd. Chociaż takie działanie może wydawać się atrakcje ze względu na niski koszt, to może się skończyć – w najlepszym wypadku – nadwrażliwością zębów, a w najgorszym – infekcjami, pogłębieniem próchnicy czy nawet degradacją szkliwa.
Bezpieczeństwo to priorytet podczas poprawiania estetyki uśmiechu. Metody oferowane w profesjonalnych gabinetach dentystycznych, chociaż droższe, zapewniają lepszy efekt, a co najważniejsze – są bezpieczne dla zdrowia.
Stomatolog estetyczny może zaproponować metodę nakładkową wybielania zębów. W tym scenariuszu pacjent wykonuje zabieg samodzielnie w warunkach domowych. Procedura rozpoczyna się od pobrania wycisku, na podstawie którego wykonuje się specjalne nakładki. Pacjent otrzymuje zatem od lekarza nakładki idealnie przylegające do zębów oraz żel do wybielania i dokładną instrukcję dotyczącą stosowania. Plusy? Samemu można wybrać porę wybielania. Lekarz nadzoruje efekty podczas wizyt kontrolnych. Taką metodę wybielania zębów oferuje klinika Dental Fraternity.
Wybielanie zębów lampą – czyli rozjaśnianie uśmiechu w gabinecie
Zabieg wybielania przeprowadzony w gabinecie jest rekomendowany dla osób liczących na natychmiastowy efekt. Dlaczego? Ponieważ jest zdecydowanie szybszy i skuteczniejszy niż wybielanie nakładkowe, które wymaga więcej czasu na osiągnięcie pożądanego rezultatu.
Wybielanie zębów laserem jest wykonywane w trakcie jednej wizyty. Specjalista wykorzystuje niebieskie światło, które aktywuje żel wybielający. Procedura trwa od 60 do 90 minut. Po tym czasie pacjent wychodzi z uśmiechem bielszym nawet o kilka tonów.
Ile kosztuje wybielanie zębów? Ostateczna cena zależy przede wszystkim od wybranej metody. Wybielanie laserowe jest droższe niż wybielanie nakładkowe. Obie metody oferują satysfakcjonujący efekt, dlatego wybór powinien być podyktowany stanem uzębienia, oczekiwaniami oraz możliwościami finansowymi.