Co warto zobaczyć w Łodzi? Najlepsze 10 atrakcji według nas

Czy zastanawialiście się kiedykolwiek, dlaczego warto odwiedzić Łódź? Z tym pytaniem wbrew pozorom boryka się wielu turystów chcących odwiedzić to niezwykle ciekawe miasto. Nic dziwnego- w końcu Łódź to jedno z największych miast w Polsce. Dlatego też postanowiliśmy wyjść naprzeciw waszym pytaniom, a co za tym idzie pokazać wam 10 w naszej opinii najciekawszych atrakcji w Łodzi, które powinien odwiedzić każdy turysta zwiedzający to niezwykle ciekawe miasto.

Dworzec Łódź Fabryczna

Naszą wędrówkę zaczynamy od dworca kolejowego Łódź Fabryczna- jest to obecnie jeden z najnowocześniejszych dworców PKP w Polsce, który jest w stanie obsłużyć do 200 tysięcy pasażerów dziennie. Na uwagę zasługuje również jego niezwykle futurystyczna, a zarazem elegancka bryła, która sprawia, że dworzec nabiera nowoczesnego stylu, połączonego ze stylem klasycznym — a to dzięki temu, że na poczekalni mamy imitacje łódzkich kamieniczek. 

Dworzec ten ma stanowić jeden z elementów przyszłej łódzkiej kolei podziemnej, która znacząco ułatwi komunikację na terenie miasta. Można wprost powiedzieć, że jest to doskonały punkt, w którym możemy zacząć wycieczkę po Łodzi.

Plac Wolności (i Nowosolna)

Kolejną atrakcją, którą niewątpliwie warto zobaczyć w Łodzi, jest plac wolności. Dlaczego? Ponieważ po pierwsze jest on zbudowany w formie ronda, którego pośrodku znajduje się pomnik Tadeusza Kościuszki (stąd między innymi nazwa placu) – pomnik ten jest wiernym odwzorowaniem monumentu z lat trzydziestych XX wieku — oryginał niestety został zburzony w czasie II wojny światowej przez hitlerowców. Po drugie ulice z niego się rozchodzą, czyli Piotrkowska, Nowomiejska, Legionów oraz Pomorska, stanowią niejako centrum miasta- zwłaszcza słynna ulica Piotrkowska.

Stacja Radegast

A właściwie stacja Marysin — jest to miejsce pamięci związane z holokaustem ludności żydowskiej. To tutaj właśnie była główna stacja przeładunkowa, na której przywożono ludzi do getta łódzkiego- stąd też wywożono ich do obozów zagłady. Obecnie drewniana stacyjka, wraz z pomnikiem ofiar getta stanowi miejsce pamięci ofiar holokaustu. Dodatkowo wydzielono specjalny tor, na którym to stoi lokomotywa Ty2-702, razem z wagonami, którymi niegdyś wywożono Żydów. Całość tworzy element szlaku martyrologicznego łączącego się z łódzkim cmentarzem żydowskim.

Park Ocalałych

Jeżeli chodzi o miejsca pamięci, to kolejnym wartym odwiedzenia miejscem jest łódzki park ocalałych. Park ma na celu upamiętnienie osób, które przeszły przez getto Litzmannstadt. Jego otwarcie nastąpiło 30 sierpnia 2004 roku, czyli w sześćdziesiątą rocznicę likwidacji getta. 

Główną aleję parkową łączą pomnik Polaków, którzy ratowali w czasie wojny żydów oraz kopiec pamięci. Na pomniku możemy dostrzec orła białego, gwiazdę Dawida oraz nazwiska Polaków ratujących w czasie wojny żydów. Z kolei kopiec stanowi punkt widokowy na całą okolicę — na jego szczycie znajduje się pomnik w formie ławeczki, upamiętniający Jana Karskiego.

Off Piotrkowska (i Piotrkowska 217)

Jeżeli szukacie miejsca, w którym moglibyście po obcować nieco z kulturą, to Piotrkowska 217 oraz off Piotrkowska, mogą okazać się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę. Co ciekawe, budynek przy piotrkowskiej 217, to dawna odlewnia, która dzięki swojej niepowtarzalnej architekturze sprawia, że doskonale nadaje się on na różnego rodzaju imprezy, na przykład typu open air- dlatego, jeżeli jesteście w Łodzi, i szukacie miejsca, gdzie możecie się nieco rozerwać, to te miejsca są jak najbardziej godne polecenia, zwłaszcza jeżeli lubimy nieco bardziej wyszukany klimat. Bez problemu znajdziemy tu zarówno imprezy typowo muzyczne, jak i też na przykład spotkania z autorami różnego rodzaju książek.

Planetarium EC1

Kolejna nasza propozycja, to łódzkie planetarium EC1. Dzięki niemu możecie poznać tajemnice kosmosu oraz poznać nieco bliżej otaczające nas gwiazdy, oraz planety. Jest to również doskonała opcja dla najmłodszych — dzięki różnego rodzaju atrakcjom, nasze pociechy mogą w przyjemny sposób zaczerpnąć nieco wiedzy na temat kosmosu, co z pewnością przyda się im w szkole. 

Dzięki planetarium możemy również sprawić, że nasze dziecko nieco bardziej zainteresuje się kosmosem, i będzie zgłębiało wiedzę na jego temat. Całość podkreśla niejako lektor opowiadający nam o otaczających nas gwiazdach, w czasie gdy my w skupieniu oraz ciemności oglądamy symulację nocnego nieba.

Las Łagiewnicki + łódzkie parki

Kolejna opcja z pewnością przypadnie do gustu miłośnikom obcowania z przyrodą. Las Łagiewnicki to wydzielony na terenie Łodzi fragment lasu, bogaty w wiele gatunków roślin oraz zwierząt- doskonale nadaje się on zarówno do spacerów, jak i na przykład biegania. 

Ponadto Łódź posiada kilkanaście parków miejskich, dzięki którym możemy zrelaksować się poprzez spacer, na przykład po ciężkim dniu w pracy, lub też, jeżeli chcemy zaczerpnąć nieco świeżego powietrza, co niewątpliwie pozytywnie wyróżnia Łódź na tle innych dużych miast.

Księży Młyn

Kolejną atrakcją czekającą na turystów, jest niewątpliwie Księży Młyn. Jest to nic innego, jak zabytkowy kompleks dziewiętnastowiecznych fabryk- w zasadzie jest to swoiste miasto w mieście, gdyż znajdziecie tutaj dawne mieszkania robotników, budynki instytucji dla nich przeznaczonych, fabryki, a także posiadłości będące niegdyś w rękach rodzin Scheiblerów oraz Grohmanów. 

Obecnie niespotykany układ urbanistyczny przyciąga różnego rodzaju fotografów oraz innych artystów, którzy szukają inspiracji dla swoich dzieł. Bardzo często jest on również wykorzystywany w różnego rodzaju filmach, często kręconych przez światowej słowy zagranicznych reżyserów.

Murale w Łodzi

Łódź często jest wręcz nazywana stolicą polskiego muralu. Dlaczego? A dlatego, że ich mnogość, oraz różnorodność są naprawdę imponujące. Jeżeli chodzi o konkretne liczby, to aktualnie jest ich grubo ponad 100, a to już jest naprawdę imponującą liczbą. Znajdą tutaj coś dla siebie zarówno fani realistycznych obrazów, takich jak chociażby różnego rodzaju patriotyki, jak i ci, którzy szukają totalnej abstrakcji. 

Co ciekawe, bardzo często artyści nie ograniczają się do zwykłego namalowania muralu, gdyż z powodzeniem wykorzystują oni w swoich dziełach różnego rodzaju niedoskonałości budynków, takie jak chociażby różnego rodzaju ubytki w tynkach, dzięki czemu z jednej strony murale stają się niepowtarzalne, z drugiej zaś strony brzydkie, zaniedbane kamienice zyskują niejako nowe życie. Dlatego też, jeżeli jesteście fanami sztuki ulicznej, to koniecznie powinniście zobaczyć łódzkie murale- z pewnością nie pożałujecie.

Manufaktura i Pałac Poznańskiego

To obok ulicy Piotrkowskiej jedna z bardziej znanych zabytków Łodzi. Nic dziwnego- sam pałac Izraela Poznańskiego potrafi przyprawić swoistego zawrotu głowy, między innymi dzięki bogactwu, jakie w nim panuje. Sam pałac został wybudowany w stylu neobarokowym — to dzięki pracy wielu artystów oraz architektów, pałac zyskał obecny kształt. 

Obecnie w pałacu mieści się muzeum historii miasta Łodzi, natomiast w dawnych czasach stanowił on funkcję zarówno prywatną, jak i też częściowo był on siedzibą spółki, którą założył oraz prowadził Izrael Poznański. Jeżeli zaś chodzi o manufakturę, to obecnie pełni ona wiele funkcji- na jej terenie znajduje się centrum handlowe „Manufaktura”, hotel Andels, a także jeden z działów muzeum historii sztuki w Łodzi. Co ciekawe, w 2015 roku przędzalnia, oraz brama wjazdowa do fabryki zostały uznane z pomnik historii — warto wspomnieć, że całość budynków jest wpisana do rejestru zabytków.

Podsumowanie

Jeżeli szukacie ciekawego miast, które posiada zarówno niezwykłą, jak i też bogatą historię. Bez wątpienia spodoba się ono zarówno fanom architektury, jak i też osobom, które szukają miejsc, gdzie mogą się po prostu rozerwać, i zapomnieć o codzienności. 

Można śmiało powiedzieć, że jeżeli chodzi o Łódź atrakcje, to łączą one przeszłość z teraźniejszością, niejako nadając obu niespotykany nigdzie indziej charakter. Dlatego też, jeżeli nie wiecie gdzie udać się na wycieczkę, to Łódź może okazać się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.